Photo
Photo Photo Photo Photo Photo Photo

Tanečnice mělnické „ZUŠky“ skvěle obstály v okresním kole soutěže, kterou vyhlásilo MŠMT

Image

V letošním školním roce jsme opět vyrazily, Přidáno dne: 12.02.2018

tak jako každé tři roky na okresní kolo soutěže tanečních oborů Základních uměleckých škol, která je vyhlášena MŠMT. Organizátorem oblastního kola byla ZUŠ Neratovice ve spolupráci se ZUŠ Mělník. Do soutěže se v našem okrese přihlásil taneční obor z Kralup nad Vltavou se třemi choreografiemi a my taktéž se třemi choreografiemi.

Náš choreografický repertoár pro soutěž byl: „Jitřenka – hvězda úsvitu“, III. kategorie (11 – 12let), „Skrytá identita“ IV. kategorie (13 – 16let), „Nulová gravitace - stav bez tíže“ IV. kategorie (13 – 16let). Rády bychom vám tímto článkem přiblížily myšlenky choreografických námětů.

„Jitřenka – hvězda úsvitu“, taneční ztvárnění znázorňuje plynoucí noc s jasným svitem „Jitřenky“ a příchodem nového dne. Jitřenka nebo také Venuše, je jediná planeta sluneční soustavy, která je pojmenována po ženě. Venuše je někdy označována také jako Jitřenka či Večernice, ze země jí lze totiž vidět pouze před úsvitem nebo po soumraku. Svit této hvězdy je zdaleka nejsilnější, téměř bodový přírodní zdroj světla na obloze. Námět pro nás vymyslel a hudbu k této choreografii složil pan učitel Tomáš Bubla, který tuto skladbu na soutěži také interpretoval.

„Skrytá identita“ V dnešním uspěchaném a zrychleném světě si lidé málo uvědomují, že hrozbou a to především pro nás „teanegry“, jsou různé vlivy kolem nás. Například někdy až přehnaný virtuální svět, s kterým se setkáváme na internetu. Sociální sítě, které nám umožňují se stylizovat a celkem jednoduše tak vytvářet ideální zkreslenou podobu svého já atd. Choreografické taneční ztvárnění s využitím světelného efektu, kdy nám po celou dobu tanečního vystoupení není vidět do obličeje, poukazuje na myšlenku, jak důležité je si v dnešní době chránit svou pravou skrytou identitu a charakter.

„Nulová gravitace - stav bez tíže“ Stav bez tíže, lze zažít při libovolném výskoku nebo pádu ovšem s tou výhradou, že tady u nás v pozemských podmínkách gravitační síla neumožňuje zažít tento pocit moc dlouho. Nulová gravitace je stav, během kterého na předmět nebo organizmus nepůsobí žádná tíha. Touto choreografií se snažíme divákovi přiblížit, jaké by to asi mohlo být, pohybovat se ve vesmíru…

Na soutěži nám byla největší oporou naše paní učitelka Marie Hortová, která kolem sebe vytvářela a šířila přátelskou atmosféru. Její podpora nám dodala sebevědomí a vůli k maximálnímu výkonu předat na jevišti divákům její nápadité taneční náměty.

Z našeho okresu, mohla porota vybrat pouze dva přímé postupy do dalšího krajského kola. Po předvedení choreografií, nám byly uděleny dva přímé postupy a to choreografiím „Skrytá identita“ a „Nulová gravitace - stav bez tíže“. Jsme opravdu rády, že na soutěži byly oceněny spousty hodin strávených nacvičováním na tanečním sále v Základní umělecké škole a my odjížděli ze soutěže domů se super pocitem. Držte nám tedy palce v dalším krajském kole v Kolíně dne 17.4.2018.

 

 

Autorky: žákyně tanečního oboru ZUŠ, Mělník

Nejnovější články

Archiv článků

Náhled fotogalerie

  • Photo
  • Photo
Základní umělecká škola Mělník, příspěvková organizace - idatabaze.czZákladní umělecké školy - idatabaze.cz
QR ZUŠ